Dear anyone,
Your duolingo forum registration isn't automaticaly transferred to duome forum so in order to join duome forums you need to register with your existing or any other username and email; in any case it's advised that you choose a new password for the forum.
~ Duome Team

Porównanie kursu pl->en do innych

Dominik
Poland

Porównanie kursu pl->en do innych

Post by Dominik »

Jestem w okolicach 11 poziomu kursu PL -> EN, dopiero co uczą takich słów jak Where,,, no niby spoko.
Teraz zacząłem kurs EN - UA (ukraiński) i już na początku 1 części są takie zdania jak Where is aunt Toma?, Yes, mom and aunt Toma are over there. czy Where am I?.

W kursie PL> EN w pierwszej części na początku uczą co najwyżej takich zdań jak I drink and I eat

W kursie angielskiego dla polskojęzycznych osób powolutku idą z materiałem.
Przy ukraińskim dla anglojęzycznych osób od razu tworzenie pytań i określanie przynależności rzeczowników.

Skąd takie różnice? Czy to po prostu zależy od autorów danego kursu?
Wcześniej myślałem, że kursy są w podobny sposób ułożone do siebie.

Native 🇵🇱 I'm learning EN

User avatar
Stasia
Poland

Re: Porównanie kursu pl->en do innych

Post by Stasia »

Tak, różne kursy mają różnych autorów, więc nie ma jakiejś wspólnej logiki dla wszystkich.

Nie wiem jak długi jest kurs pl->en, ale en->ua jest strasznie króciótki (trzy sekcje) w porównaniu z np en->fr (10 sekcji). Więc żeby kurs en->ua w ogóle do czegoś się nadawał, no to musieli więcej materiału jakoś zmieścić w tych 3 sekcjach.

en->ua ma inne nielogiczne nieścisłości. W innych kursach, każde kółeczko (jakkolwiek to w polskiej wersji nazywają - skill po angielsku) ma jednakową ilość lekcji do zdobycia jednej korony. Generalnie, jest to 5 lekcji (wersja PC) lub 6 lekcji (wersja Android). W kursie en->ua, czasami do zdobycia korony potrzeba 6 lekcji... czasem 3... czasem 9! (Na poziomie 0, w sekcjach 1-2, nie wiem czy ten sam chaos panuje na wyższych poziomach i w sekcji 3).

tl;dr: Różne kursy Duolingo są różnej jakości, i kurs en->ua jest jednym z najsłabszych.

Native: :poland:; Fluent: :es:, :us:; Getting there: Image; Intermediate: :fr:; Beginner: :ukraine:

Dominik
Poland

Re: Porównanie kursu pl->en do innych

Post by Dominik »

pl->en ma 49 sekcji, jeśli utrzymam dotychczasowe tempo to w pół roku powinienem dobrnąć do ostatniej sekcji.
en->ua ma u mnie 33 sekcje (PC), nie wiem dlaczego u Ciebie są 3, może ostatnio coś dodali.

Kurs en->pl zacząłem trochę robić. Tylko czy jest sens takiej nauki, myślę, że raczej nie. W angielskich tekstach używają kilku czasów już na starcie. Raz jest I eat bread a raz I am drinking milk. Osoba dopiero co ucząca się angielskiego miałaby problem z domyśleniem się jakie są zasady gramatyki, że to są dwa czasy.
Nie jest to krytyka, wiadomo, ten kurs jest dla anglojęzycznych osób.
Przy 12 sekcji pl>en jeszcze czasu ing nie było.

Miałem angielski w szkole 20 lat temu, więc coś tam jeszcze pamiętam. Tak eksperymentuje z różnymi kursami Duolingo.

Native 🇵🇱 I'm learning EN

User avatar
Stasia
Poland

Re: Porównanie kursu pl->en do innych

Post by Stasia »

Dominik wrote: Sat Oct 29, 2022 9:51 pm

pl->en ma 49 sekcji, jeśli utrzymam dotychczasowe tempo to w pół roku powinienem dobrnąć do ostatniej sekcji.
en->ua ma u mnie 33 sekcje (PC), nie wiem dlaczego u Ciebie są 3, może ostatnio coś dodali.

:shock: Czekaj czekaj, Ty masz stare drzewko czy nową ścieżkę Duolingo? Bo ja jeszcze siedzę na drzewku (i mam nadzieję że nie zostanę zmuszona zejść z drzewa 1 listopada...), może stąd taka drastyczna różnica (ta sama zawartość, tylko inaczej poukładana).

Native: :poland:; Fluent: :es:, :us:; Getting there: Image; Intermediate: :fr:; Beginner: :ukraine:

Dominik
Poland

Re: Porównanie kursu pl->en do innych

Post by Dominik »

Ja mam coś takiego, chyba jest to ścieżka. Dziś mam 39 dzień nauki bez przerw, cały czas mam taki wygląd.

Native 🇵🇱 I'm learning EN

User avatar
Dana_Dany Danuta
Poland

Re: Porównanie kursu pl->en do innych

Post by Dana_Dany Danuta »

Cześć, [mention]Dominik[/mention]!

Tak, to jest właśnie ta ścieżka, której nie chcemy. :(

Ja nie aktualizuję DL i mam cichą nadzieję, że mnie to ominie! :)

Native language: 🇵🇱 Duolingo levels

Be smart and write poems. :D

Dominik
Poland

Re: Porównanie kursu pl->en do innych

Post by Dominik »

Co jest złego w ścieżce?

Native 🇵🇱 I'm learning EN

User avatar
Stasia
Poland

Re: Porównanie kursu pl->en do innych

Post by Stasia »

Dominik wrote: Sun Oct 30, 2022 6:01 pm

Co jest złego w ścieżce?

W porównaniu z drzewkiem, największe dwa minusy to:

1) Zmniejszona ilość trudnych ćwiczeń. O ile w systemie drzewka było pięć poziomów, 0-2 takie gdzie głównie się stuka w słowka z listy, 3-4 gdzie głownie wpisujesz tłumaczenia całego zdania, o tyle wygląda na to, że w ścieżce wyeliminowali trudniejsze poziomy.

2) Brak wolności co do wybierania który/jakiej trudności materiał możesz studiować. W drzewku możesz wybrać czy wolisz zrobić trochę trudniejszych lekcji (wyższe poziomy), czy łatwiejszych (niższe poziomy), czy chcesz powtórzyć starszy materiał (poziomy 1-4 z otwartych "skills"/umiejętności), czy chcesz zacząć nowy materiał (poziom 0 z jeszcze nie otwartej umiejętności).

Plusem ścieżki ma być to, że algorytm wie lepiej niż Ty, co powinienieś studiować w następnej kolejności. 8-)

Jest kilka tematów n/t tej zmiany w anglojęzycznej części forum, ten jest dość krótki a merytoryczny:
viewtopic.php?t=7199-what-does-everyone ... o-get-some
Tu jest dłuższy (zaczęty znacznie wcześniej, więc zawiera więcej historii zmian ale też jest bardziej chaotyczny):
viewtopic.php?t=2948-big-changes-coming ... n-near-you

Koniec drzewka ma oficjalnie nastąpić 1 listopada, ale ja tak jak [mention]Dana_Dany Danuta[/mention] nie aktualizuję Duolingo od jakiegoś czasu... no zobaczymy w przyszłym tygodniu czy nam się uda uniknąć ścieżki czy nie.

Native: :poland:; Fluent: :es:, :us:; Getting there: Image; Intermediate: :fr:; Beginner: :ukraine:

lamaro
Poland

Re: Porównanie kursu pl->en do innych

Post by lamaro »

Ile sekcji jest w kursie pl->en? Czy dobrze rozumiem, że jak zrobiłem 3 moduły i wszystkie są juz na poziomie legendarnym, to zostały mi tylko powtorki z modułu 4?

User avatar
PtolemysXX
Uganda

Re: Porównanie kursu pl->en do innych

Post by PtolemysXX »

Jeśli widzisz coś takiego:

codzienna powtorka.PNG
codzienna powtorka.PNG (19.14 KiB) Viewed 1144 times



to ... gratulacje, to jest koniec kursu. Niestety kurs angielskiego z polskiego nie jest zbyt długi.

Te powtórki (dość nowy wynalazek Duolingo) nie są najgorsze, można je robić dzień po dniu, aż będzie się mieć wszystko w małym palcu.

Jeśli jednak cię to nudzi, a chcesz dalej korzystać z Duolingo to pozostają ci dwie możliwości:

  1. znasz już jakiś inny popularny język (np. hiszpański, francuski, rosyjski, włoski (B2), ewentualnie niemiecki (A2)): zacznij się uczyć angielskiego z tych języków; te kursy zawierają dużo więcej materiału (w nawiasie maks. poziom CEFR).

  2. nie znasz żadnego z tych języków, ale chciałbyś się "przy okazji" któregoś nauczyć: możesz wtedy wybrać angielski jako język nauczania a ten nowy język jako docelowy. Najlepiej nadaje się do tego hiszpański (B2), francuski (B2) albo niemiecki (B1), bo są to najdłuższe i najlepsze kursy Duolingo. Zaczynając w ten sposób, dotrzesz prędzej czy później do materiału, który będzie dla ciebie nowy.

Powodzenia!

lamaro
Poland

Re: Porównanie kursu pl->en do innych

Post by lamaro »

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź na moje pytanie.

Post Reply

Return to “O wszystkim i o niczym”