Dear anyone,
Your duolingo forum registration isn't automaticaly transferred to duome forum so in order to join duome forums you need to register with your existing or any other username and email; in any case it's advised that you choose a new password for the forum.
~ Duome Team

Serdecznie witamy wszystkich mówiących po polsku!

Podforum: Nowości i powiadomienia · Sprawy techniczne · Osiągnięcia · O wszystkim i o niczym
Uczę się...... Angielski


Moderator: Stasia

User avatar
Stasia
Poland

Serdecznie witamy wszystkich mówiących po polsku!

Post by Stasia »

Witajcie!

Jedne drzwi się zamykają, inne otwierają. Forum na Duolingo zostanie wkrótce zlikwidowane, ale oto powstaje nowe forum tu na Duome.

Forum Duome ma realną szansę stania się "Nową i Ulepszoną" wersją forum Duolingo: miejscem, gdzie ludzie uczący się różnych języków mogą zadawać pytania, wyjaśniać kwestie językowe, jak również komunikować się z rodzimymi mówcami języków, których się uczymy.

Miłego pisania!

Native: :poland:; Fluent: :es:, :us:; Getting there: Image; Intermediate: :fr:; Beginner: :ukraine:

RazTheOne
Sweden

Re: Serdecznie witamy wszystkich mówiących po polsku!

Post by RazTheOne »

Czesc!
Jestem szwedem i ucze sie polskiego na duolingo. Nie mam polskiej klawiatury, ale mam nadzieje, ze rozumiecie, co pisze. :)

Pozdrawiam!

Rasmus

User avatar
Stasia
Poland

Re: Serdecznie witamy wszystkich mówiących po polsku!

Post by Stasia »

Rasmus, witam serdecznie!

Szczerze podziwiam wszystkich obcokrajowców uczących się polskiego.

Co do pisania "po polskawemu" (czyli bez ogonków), wielu Polaków też tak pisze na polskich forach, więc nie ma problemu ze zrozumieniem. Ja natomiast żongluję różnymi klawiaturami. Mogę podać instrukcje jak zainstalować, ale na Linuksie Ubuntu, bo z Windą (Windows) od dawna nie mam do czynienia... :lol:

Native: :poland:; Fluent: :es:, :us:; Getting there: Image; Intermediate: :fr:; Beginner: :ukraine:

User avatar
dawidSmith
Poland

Re: Serdecznie witamy wszystkich mówiących po polsku!

Post by dawidSmith »

Witam, witam i o zdrowie pytam. :lol:
Właśnie się przeniosłem. Ciężko będzie mi się przyzwyczaić do tego nowe podziału, że jedno do gadania o niczym, a drugie do "Dyskusji językowych" :P

User avatar
Stasia
Poland

Re: Serdecznie witamy wszystkich mówiących po polsku!

Post by Stasia »

[mention]dawidSmith[/mention], witam, witam! :)

No niestety, forum zostało zbudowane przez anglojęzycznych, więc inne części forum (trobleshooting itp) są po angielsku. Myślę, że w miarę jak forum zacznie się rozrastać, wzbogacać o użytkowników mówiących różnymi językami, struktura może też się ulepszy.

Native: :poland:; Fluent: :es:, :us:; Getting there: Image; Intermediate: :fr:; Beginner: :ukraine:

Dominika

Re: Serdecznie witamy wszystkich mówiących po polsku!

Post by Dominika »

Witam właśnie i ja dołączyłam, muszę się przyzwyczaić do nowej wersji :)

User avatar
Stasia
Poland

Re: Serdecznie witamy wszystkich mówiących po polsku!

Post by Stasia »

Witaj [mention]Dominika[/mention]!

W forum uczenia się angielskiego: viewforum.php?f=144 mamy cztery świeżutko upieczone subfora:

  • Język (zaczyna się zapełniać, chyba podzielimy na mniejsze części/części mowy)

  • Kultura - na razie głucha cisza, ale tytuł chyba zrozumiały,

  • Zasoby Edukacyne - miejsce na wszystkie linki do innych stron internetowych do pomocy nauki angielskiego,

  • Praktyka - no, praktyka, np próby pisania dla początkujących przed wypłynięciem na głębokie wody anglojęzycznej części forum.

Native: :poland:; Fluent: :es:, :us:; Getting there: Image; Intermediate: :fr:; Beginner: :ukraine:

Dominika

Re: Serdecznie witamy wszystkich mówiących po polsku!

Post by Dominika »

Witam Cię Stasiu :) dzięki za linki. Hmm praktyka to bardzo głęboka woda dla mnie, daleko mi do tego bo ja się boje używać języka angielskiego mam lek że źle dobiorę słowa i albo coś zapomnę dodać, i wyjdzie lipa :cry:
Ale chcę się nauczyć pozdrawiam i miłego dnia życzę

User avatar
Stasia
Poland

Re: Serdecznie witamy wszystkich mówiących po polsku!

Post by Stasia »

Dominika wrote: Sat Mar 19, 2022 8:56 am

Witam Cię Stasiu :) dzięki za linki. Hmm praktyka to bardzo głęboka woda dla mnie, daleko mi do tego bo ja się boje używać języka angielskiego mam lek że źle dobiorę słowa i albo coś zapomnę dodać, i wyjdzie lipa :cry:
Ale chcę się nauczyć pozdrawiam i miłego dnia życzę

:lol: Co mi się podoba w tym nowym forum bardziej od starego, to że tu mamy prawdziwą wieżę Babel - widać fora we wszystkich możliwych językach. Nawet jeśli boisz się uczestniczyć, możesz chociaż zacząć czytać posty w forach anglojęzycznych. Zawsze to jakaś praktyka.

Co do robienia błędów, wszyscy je robimy. Anglojęzyczni forumowicze też uczą się języków, więc nie będą Cię atakować za robienie błędów - za to, będą poprawiać w ramach konstruktywnej krytyki. Darmowy kurs języka! :D

Native: :poland:; Fluent: :es:, :us:; Getting there: Image; Intermediate: :fr:; Beginner: :ukraine:

User avatar
Dana_Dany Danuta
Poland

Re: Serdecznie witamy wszystkich mówiących po polsku!

Post by Dana_Dany Danuta »

Serdecznie witam Stasię i Wszystkich forumowiczów! :)

Zdecydowałam się wybrać to forum, ale jestem trochę zagubiona i zaskoczona, bo myślałam, że będzie podobne do tego z DL.. ♡

Pierwszą wpadką była próba dodania takiego samego awataru jaki mam w DL, ale okazało się, że obrazek jest za duży i dzisiaj dodałam taki z pszczółką, bo ma odpowiednie wymiary. hehe :)

Mam nadzieję, że z czasem opanuję to forum, ale teraz, tylko przeglądam i czytam.

Ślę miłe pozdrowienia i przyjemnej nauki życzę. :) Danuta

Last edited by Dana_Dany Danuta on Wed Mar 23, 2022 6:33 pm, edited 1 time in total.

Native language: 🇵🇱 Duolingo levels

Be smart and write poems. :D

User avatar
Stasia
Poland

Re: Serdecznie witamy wszystkich mówiących po polsku!

Post by Stasia »

Dana_Dany Danuta wrote: Wed Mar 23, 2022 3:39 pm

Serdecznie witam Stasię i Wszystkich forumowiczów! :)

Zdecydowałam się wybrać to forum, ale jestem trochę zagubiona i zaskoczona, bo myślałam, że będzie podobne do tego z DL.. ♡

Pierwszą wpadką byłą próba dodania takiego samego awataru jaki mam w DL, ale okazało się, że obrazek jest za duży i dzisiaj dodałam taki z pszczółką, bo ma odpowiednie wymiary. hehe :)

Mam nadzieję, że z czasem opanuję to forum, ale teraz, tylko przeglądam i czytam.

Ślę miłe pozdrowienia i przyjemnej nauki życzę. :) Danuta

Witaj Danuto!

Co do obrazków, to da się pomniejszyć (na komputerze albo online, np tutaj: https://www.easy-resize.com/pl/ )

Forum jest jeszcze organizowane... proszę o komentarze tutaj: viewtopic.php?t=2860

Native: :poland:; Fluent: :es:, :us:; Getting there: Image; Intermediate: :fr:; Beginner: :ukraine:

Dominika

Re: Serdecznie witamy wszystkich mówiących po polsku!

Post by Dominika »

Witaj Danusiu ja też tu jestem tak do chciałam zrobić ze zdjęciem ale za duże i naradzie będzie tak jak jest póki coś opanuje. Mi też ciężko się tu odnaleźć nie wiem jak się dodaje temat czy odpowiada no nic może się nauczę. Pozdrawiam serdecznie Dominika

User avatar
Stasia
Poland

Re: Serdecznie witamy wszystkich mówiących po polsku!

Post by Stasia »

Dominika wrote: Wed Mar 23, 2022 11:20 pm

Witaj Danusiu ja też tu jestem tak do chciałam zrobić ze zdjęciem ale za duże i naradzie będzie tak jak jest póki coś opanuje. Mi też ciężko się tu odnaleźć nie wiem jak się dodaje temat czy odpowiada no nic może się nauczę. Pozdrawiam serdecznie Dominika

Żeby napisać nowy temat, kliknij na "Nowy Temat" widoczny nad listą istniejących tematów w danym forum. Odpowiada się dokładnie tak jak odpowiedziałaś :) albo naciskając "odpowiedz" na dole strony, albo naciskając ikonkę cudzysłowia (żeby zacytować czyjąś wypowiedź).

Co do zmniejszania (i generalnie edytowania) obrazków, to ja używam GIMP, ale w tym momencie to chyba każdy komputer ma jakiś programik do edytowania zdjęć, i pomniejszanie obrazków jest jedną z najprostszych funkcji. W odpowiedzi do Danuty podałam link do programu co pomniejsza online, natomiast tutaj są instrukcje do pomniejszania obrazków w Adobe Photoshop: https://helpx.adobe.com/pl/photoshop/us ... image.html

Jakby co, to tutaj jest link do edytowania/upiększania postów: viewtopic.php?t=2130
...po angielsku, ale jak się wyrobię to przełożę najistotniejsze części na polski i wrzucę tu gdzieś na nasz polskojęzyczny kącik.

Native: :poland:; Fluent: :es:, :us:; Getting there: Image; Intermediate: :fr:; Beginner: :ukraine:

User avatar
Dana_Dany Danuta
Poland

Re: Serdecznie witamy wszystkich mówiących po polsku!

Post by Dana_Dany Danuta »

Stasiu, dziękuję za odpowiedź, ale nie chciało mi się bawić w pomniejszanie, więc wyszukałam sobie mniejszy obrazek z pszczółką. :)

Pomyślałam sobie, przecież teraz jest wiosna, a ja jestem ich miłośniczką, więc będzie na czasie. hehe :

Czytałam tę propozycję "Organizacji forum" i podoba mi się. :)

Last edited by Dana_Dany Danuta on Thu Mar 24, 2022 5:24 pm, edited 1 time in total.

Native language: 🇵🇱 Duolingo levels

Be smart and write poems. :D

User avatar
Dana_Dany Danuta
Poland

Re: Serdecznie witamy wszystkich mówiących po polsku!

Post by Dana_Dany Danuta »

Witam Dominiko, zauważyłam, że tu jesteś i świetnie, będziemy razem odkrywały to nowe forum!

Pozdrawiam Cię i życzę miłego pisania.. :) Danuta

Last edited by Dana_Dany Danuta on Mon May 09, 2022 1:04 pm, edited 1 time in total.

Native language: 🇵🇱 Duolingo levels

Be smart and write poems. :D

Dominika

Re: Serdecznie witamy wszystkich mówiących po polsku!

Post by Dominika »

A no jestem ale jakoś nie mogę się tu odnaleźć, nie mam żadnych powiadomień że jakaś odpowiedź czy coś jeszcze tu się nie ogarnęłam. Również życzę dobrego dnia

User avatar
dawidSmith
Poland

Re: Serdecznie witamy wszystkich mówiących po polsku!

Post by dawidSmith »

Powiadomienia ustawiasz w Cotrol Panel (lub "Twoje konto" w polskiej wersji). Wchodzisz w Board Prefeneces (Ustawnienia witryny), a tam masz Edit notification options (Ustawienia powiadomień).

Chociaż nie wiem, czy warto, bo tu prawie nic się nie dzieje. :roll:

Dominika

Re: Serdecznie witamy wszystkich mówiących po polsku!

Post by Dominika »

A Davidek jak zwykle niezawodny, 😁mam pytanie do Ciebie słuchaj ja szukałam sobie jakiś aplikacji na telefon bo komp mi spalił od świeczki ale tam nie ważne, chodzi mi o to że znalazłam taka apke DuoCompanion tak są słówka które się uczę na Duolingo ale nie można włączyć dźwięku, miał byś czas takie coś zobaczyć ? Długo szukałam jakiejś takiej apki że są słówka z wymowa a jak znalazłam to zong 😊z góry dzięki

User avatar
dawidSmith
Poland

Re: Serdecznie witamy wszystkich mówiących po polsku!

Post by dawidSmith »

Wiesz co tutaj masz z tego forum https://duome.eu/vocabulary/pl/eng całe słownictwo (?). Oczywiście pojedyncze wyrazy i z akcentem brytyjskim.

A ta twoja apka... To nic o niej nie znalazłem, a to trochę dziwne...

Dominika

Re: Serdecznie witamy wszystkich mówiących po polsku!

Post by Dominika »

David ja ja pobrałem ze sklepu Google Play, nie wiem czemu i tam są wszystkie słowa z Duolingo. Każde nowe mi się dodaje . No nic serdeczne dzięki za link, a jak tam u Ciebie ?

User avatar
AelienFelis
Poland

Re: Serdecznie witamy wszystkich mówiących po polsku!

Post by AelienFelis »

Cześć dzień dobry wieczór! Nie wiem co prawda, czy będę korzystać z forum, ale duome używam, więc wpadłam i tutaj 😅

| :poland: N | :gb: C1 | :de: (B1) | :fr: A2+ | :norway: (A1) | :ukraine: A0 | :hungary: (A0) |

User avatar
Stasia
Poland

Re: Serdecznie witamy wszystkich mówiących po polsku!

Post by Stasia »

[mention]AelienFelis[/mention], witam, witam i zapraszam! Widzę, że różnymi językami władasz. O ile francuskie forum leży i kwiczy (a mój francuski jest niestety za słaby by ich tam rozruszać), o tyle anglo- i niemieckojęzyczne części są całkiem żwawe, więc zapraszam do pisania wszędzie, gdzie coś tam rozumiesz. :D

Native: :poland:; Fluent: :es:, :us:; Getting there: Image; Intermediate: :fr:; Beginner: :ukraine:

Dominika

Re: Serdecznie witamy wszystkich mówiących po polsku!

Post by Dominika »

@AelienFelis I ja również dołączam się do powitania Cię. Ja wcześniej korzystałam z forum ale się skończyło i jestem teraz tutaj ale nie ogarnęłam jeszcze. Sukcesów w nauce zycze

User avatar
AelienFelis
Poland

Re: Serdecznie witamy wszystkich mówiących po polsku!

Post by AelienFelis »

Dzięki, [mention]Stasia[/mention] , [mention]Dominika[/mention] 😘❤️

Chwilowo nauka języków to jedna z nielicznych produktywnych czynności które wykonuję w swoim życiu (heh, pandemia i takie tam), to się ich trochę nazbierało 😅 Mnóstwo kursów porozpoczynałam z ciekawości, 🇬🇧🇩🇪🇫🇷 uczyłam się w szkole (daaawno temu i nieprawda) 🙊, 🇳🇴 zaczęłam lekcje video-online z powodu 👑-nudy, a 🇺🇦 – wiadomo czemu.

Przy okazji – do czego (będzie) służy(ć) część dyskusji nazwana "osiągnięcia"? Do chwalenia się? 🏆🦉 Jak powinny wyglądać tematy/posty?

O! Mam pomysł. Co Wy na to żeby się pododawać do znajomych na Duolingo? Wychodzę z założenia, że im więcej znajomych, tym fajniej, no i tym więcej się dostaje gratulacji przy osiągnięciach 🎉😅

Trzymajcie się i miłej nauki 💚

PS Normalnie aż mi dziwnie, tak się przyzwyczaiłam do korzystania i pisania wszędzie po angielsku, że forum po polsku wydaje mi się niemal nienaturalne 🙈

| :poland: N | :gb: C1 | :de: (B1) | :fr: A2+ | :norway: (A1) | :ukraine: A0 | :hungary: (A0) |

User avatar
Stasia
Poland

Re: Serdecznie witamy wszystkich mówiących po polsku!

Post by Stasia »

AelienFelis wrote: Sun Mar 27, 2022 10:36 pm

Przy okazji – do czego (będzie) służy(ć) część dyskusji nazwana "osiągnięcia"? Do chwalenia się? 🏆🦉 Jak powinny wyglądać tematy/posty?

Chwalenie się ilością dni na Duolingo? Wygrana diamentowa liga? :lol: Albo prawdziwe osiągnięcia, jak udana próba komunikacji w obcym języku. :)

O! Mam pomysł. Co Wy na to żeby się pododawać do znajomych na Duolingo? Wychodzę z założenia, że im więcej znajomych, tym fajniej, no i tym więcej się dostaje gratulacji przy osiągnięciach 🎉😅

Ze mną jest taki problem, że pojawiam się i znikam - czasami mój profil jest widoczny, a czasami wychodzę z lig. Teraz jestem widoczna (https://www.duolingo.com/profile/Stasia724009), ale np. cały przyszły tydzień mnie nie będzie, bo mam zapchany tydzień innymi rzeczami, i nie będę miała czasu się bawić w Duolingo (poza odbębnianiem dziennej stawki).

PS Normalnie aż mi dziwnie, tak się przyzwyczaiłam do korzystania i pisania wszędzie po angielsku, że forum po polsku wydaje mi się niemal nienaturalne 🙈

No nie? Czujesz rozdwojenie jaźni rozmawiając ze mną tu po polsku, a tam po angielsku? :lol:

Native: :poland:; Fluent: :es:, :us:; Getting there: Image; Intermediate: :fr:; Beginner: :ukraine:

User avatar
AelienFelis
Poland

Re: Serdecznie witamy wszystkich mówiących po polsku!

Post by AelienFelis »

Stasia wrote: Mon Mar 28, 2022 12:01 am

No nie? Czujesz rozdwojenie jaźni rozmawiając ze mną tu po polsku, a tam po angielsku? :lol:

TOTALNIE TAK. 🙊

Założyłam nowy wątek w tym subforum, które mi najbardziej wyglądało na OT 😅 Link o tutaj (WOAH, mój temat ma okrągły numer 3000 🤩)
I, [mention]Stasia[/mention], już Cię dodałam (na Duolingo)😊

Swoją drogą, nie korzystałam z BBCode pewnie już z 10 lat, to jest dopiero dziwaczne uczucie 🙊 A pisanie tego na klawiaturze na urządzeniu mobilnym to jakaś katastrofa, tęsknię za normalną klawiaturą (ale równocześnie jestem zbyt leniwa żeby wstać i usiąść do komputera, konflikt tragiczny, jak żyć panie premierze) 😅

| :poland: N | :gb: C1 | :de: (B1) | :fr: A2+ | :norway: (A1) | :ukraine: A0 | :hungary: (A0) |

User avatar
Stasia
Poland

Re: Serdecznie witamy wszystkich mówiących po polsku!

Post by Stasia »

AelienFelis wrote: Mon Mar 28, 2022 1:33 am

@Stasia, już Cię dodałam (na Duolingo)

...Nawzajem, ale nie zobaczysz mnie przez tydzień, bo już przeszłam na tryb prywatny. Podobno najlepiej przejść na tryb prywatny po zamknięciu lig - ale przed zrobieniem lekcji co Cię pakuje do nowej ligi - w ten sposób, kiedy decydujesz wrócić do lig, to wrzucają Cię do ligi na tym samym poziomie. W trybie prywatnym mogę sobie nieco odpuścić, robić tylko minimum potrzebne do zachowania "streak" (jakkolwiek to tłumaczą w wersji polskiej Duolingo), bez obawy, że spadnę z diamentów do obsydianu. Ot takie małe oszustwo. :twisted:

Swoją drogą, nie korzystałam z BBCode pewnie już z 10 lat, to jest dopiero dziwaczne uczucie 🙊 A pisanie tego na klawiaturze na urządzeniu mobilnym to jakaś katastrofa, tęsknię za normalną klawiaturą (ale równocześnie jestem zbyt leniwa żeby wstać i usiąść do komputera, konflikt tragiczny, jak żyć panie premierze) 😅

:lol:

Native: :poland:; Fluent: :es:, :us:; Getting there: Image; Intermediate: :fr:; Beginner: :ukraine:

User avatar
AelienFelis
Poland

Re: Serdecznie witamy wszystkich mówiących po polsku!

Post by AelienFelis »

Stasia wrote: Mon Mar 28, 2022 3:37 am

Podobno najlepiej przejść na tryb prywatny po zamknięciu lig - ale przed zrobieniem lekcji co Cię pakuje do nowej ligi - w ten sposób, kiedy decydujesz wrócić do lig, to wrzucają Cię do ligi na tym samym poziomie. W trybie prywatnym mogę sobie nieco odpuścić, robić tylko minimum potrzebne do zachowania "streak" (jakkolwiek to tłumaczą w wersji polskiej Duolingo), bez obawy, że spadnę z diamentów do obsydianu. Ot takie małe oszustwo. :twisted:

Nawet nie wiedziałam, że jest taka opcja 🤯
...co jest całkiem zrozumiałe, gdyż w wersji mobilnej nie byłabym w stanie jej znaleźć, a z komputerowej korzystam bardzo rzadko. I tak, właśnie wczoraj spadłam do ligi obsydianowej 🙈

| :poland: N | :gb: C1 | :de: (B1) | :fr: A2+ | :norway: (A1) | :ukraine: A0 | :hungary: (A0) |

User avatar
Stasia
Poland

Re: Serdecznie witamy wszystkich mówiących po polsku!

Post by Stasia »

AelienFelis wrote: Mon Mar 28, 2022 3:52 am
Stasia wrote: Mon Mar 28, 2022 3:37 am

Podobno najlepiej przejść na tryb prywatny po zamknięciu lig - ale przed zrobieniem lekcji co Cię pakuje do nowej ligi - w ten sposób, kiedy decydujesz wrócić do lig, to wrzucają Cię do ligi na tym samym poziomie. W trybie prywatnym mogę sobie nieco odpuścić, robić tylko minimum potrzebne do zachowania "streak" (jakkolwiek to tłumaczą w wersji polskiej Duolingo), bez obawy, że spadnę z diamentów do obsydianu. Ot takie małe oszustwo. :twisted:

Nawet nie wiedziałam, że jest taka opcja 🤯
...co jest całkiem zrozumiałe, gdyż w wersji mobilnej nie byłabym w stanie jej znaleźć, a z komputerowej korzystam bardzo rzadko. I tak, właśnie wczoraj spadłam do ligi obsydianowej 🙈

No widzisz, a ja magicznie pozostanę w diamentowej. Na przyszłość, tu jest link (odkliknij "make my profile public") https://www.duolingo.com/settings/privacy

Też głównie używam wersji mobilnej - więcej punktów za lekcje, no i podwójne XP po osiągnięciu korony, tego nie ma w wersji komputerowej. Z drugiej strony, lekcje legendarne są tańsze w wersji komputerowej, więc do tego się dobrze nadaje.

Native: :poland:; Fluent: :es:, :us:; Getting there: Image; Intermediate: :fr:; Beginner: :ukraine:

User avatar
AelienFelis
Poland

Re: Serdecznie witamy wszystkich mówiących po polsku!

Post by AelienFelis »

[mention]Stasia[/mention], jestem burżujem i postanowiłam sobie zafundować Duolingo Plus na parę miesięcy; nie żałuję 💸

Btw, funny thing: mega długo mi zajęło ogarnięcie, że tęczowa flaga w Twojej sygnaturce to NIE nietypowy sposób na pokazanie wsparcia dla LGBT+ 🙈🙈🙈

| :poland: N | :gb: C1 | :de: (B1) | :fr: A2+ | :norway: (A1) | :ukraine: A0 | :hungary: (A0) |

Post Reply

Return to “Mówię po polsku”