Dear anyone,
Your duolingo forum registration isn't automaticaly transferred to duome forum so in order to join duome forums you need to register with your existing or any other username and email; in any case it's advised that you choose a new password for the forum.
~ Duome Team

[game] Questions & Answers

O.Zoe
Greece

[game] Questions & Answers

Post by O.Zoe »

---
How about playing a game so that we practice Greek?
I'll start by asking a question. The next person should answer it and then ask their own question.
Both answer and question should be written entirely in Greek!
Don't be shy! Making mistakes while playing is a fun way to learn! :geek:


---
So, let's start!

Από ποια χώρα είσαι;

🇬🇷 N :gb: C1 :de: B1 :it: A1

Cifi

Re: [game] Questions & Answers

Post by Cifi »

Great idea! We used to have a lot of games among Spanish learners at the Duolingo forum, and try to continue with them here.

Unfortunately I can't participate in Greek yet, knowing only very, very few words.

Native: :de: Intermediate: :uk: Lower intermediate: :es: Beginner: :fr: Absolute beginner: 🇬🇷
(If there are errors in what I'm writing in either language, please do correct me - I'll never take it as offense or something like that.)

User avatar
Siobhan688078
Wales

Re: [game] Questions & Answers

Post by Siobhan688078 »

Cifi wrote: Fri Apr 01, 2022 2:24 pm

Great idea! We used to have a lot of games among Spanish learners at the Duolingo forum, and try to continue with them here.

Unfortunately I can't participate in Greek yet, knowing only very, very few words.

Try and put it into google translate English - Greek for starters, to give your memory a jog.... 8-)

User avatar
Artemis
Norway

Re: [game] Questions & Answers

Post by Artemis »

O.Zoe wrote: Fri Apr 01, 2022 12:38 pm

So, let's start!

Από ποια χώρα είσαι;

Ευχαριστώ πολύ για αυτό, Ζωή :)

Εγώ είμαι από την Νορβηβία.

Ποιο είναι το αγαπημένο σου φαγητό;

Native Norwegian, comfortable in English (C1), learning Greek (A2-B1), know some German and a little Spanish

η γατα
Great Britain

Re: [game] Questions & Answers

Post by η γατα »

Μου αρέσει το φαγητό από την Ινδία

Εχεις ένα κατοικίδιο ζώο;

(Absolute beginner - sorry for any errors!)

Native English speaker, learning Spanish & Greek

Hafizen
United States of America

Re: [game] Questions & Answers

Post by Hafizen »

Το κατοικίδιό μου είναι η πράσινη κουκουβάγια.

Γιατί μαθαίνεις ελληνικά;

Thanks Zoe for getting this game started! 8-)

(Please correct my language errors)

User avatar
Basler Biker
Switzerland

Re: [game] Questions & Answers

Post by Basler Biker »

NOTE: If you want, for games and quizzes, you can make answers initially hidden by putting a double | before and after the answer.
like this


BB - Basler Biker - Positivity and constructiveness will prevail
Native :belgium: :netherlands: / fluent :fr: :de: :uk: / learning :sweden: / fan of :switzerland: (bs/bl)

User avatar
Meli578588
Italy

Re: [game] Questions & Answers

Post by Meli578588 »

Τι διασκεδαστική ιδέα. Μόλις άρχισα να ξαναμαθαίνω ελληνικά. Πήγα σε ένα ελληνικό σχολείο, κάποτε...

Θα επιστρέψω για μια δοκιμή μετά από περισσότερα μαθήματα. ( Θα περάσει λίγος καιρός, όμως.)

Υ.Γ. Χρησιμοποίησα βοήθεια για να γράψω αυτό με την πρότασή σας για μεταφραστή αφού είπατε ότι επιτρέπεται σε αυτό το post. :) Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ πριν μεταφραστή.

Τζιλιαν
Greece

Re: [game] Questions & Answers

Post by Τζιλιαν »

[mention]Hafizen[/mention]

Μαθαίνω ελληνικά, γιατί θέλω να τα χρησιμοποιώ όταν πάω στην Ελλάδα. 8-)

Η ερώτηση μου -

Έχετε έρθει ποτέ στην Ελλάδα;

User avatar
Meli578588
Italy

Re: [game] Questions & Answers

Post by Meli578588 »

Δεν έχω πάει ποτέ στην Ελλάδα, δυστυχώς.

Θυμάμαι στο σχολείο μου , όταν ήμουν πολύ μικρή την εκκλησία μας κάθε Παρασκευή . Όπου οι ιερείς χρησιμοποιούσαν θυμίαμα πάνω και κάτω στο διάδρομο .

Όταν μάθαινα ελληνικά , που έχω ξεχάσει πάρα πολλά από αυτά , με γοήτευε το αλφάβητο . ( Όταν μάθαινα Ελληνικά , συνειδητοποίησα πόσο πολύ αγαπώ τις γλώσσες . Είχα συνηθίσει να ακούω ιταλικά .

Η οικογένειά μου είναι από την Ιταλία και τη Γιουγκοσλαβία . Τα αγγλικά είναι η τρίτη τους γλώσσα . Εκτός από τον παππού μου , αυτός μιλούσε πολλές γλώσσες .

Λυπάμαι , αλλά έπρεπε να χρησιμοποιήσω μεταφραστή για αυτό . Θα περάσει πολύς καιρός μέχρι να μπορέσω να διαβάσω ή να γράψω ελληνικά. Μαθαίνω μερικές γλώσσες ταυτόχρονα. Κυρίως τα γαλλικά μου έχουν προχωρήσει.

η γατα
Great Britain

Re: [game] Questions & Answers

Post by η γατα »

Hafizen wrote: Mon Apr 04, 2022 12:03 am

Γιατί μαθαίνεις ελληνικά;

I couldn't see a question in the last reply (sorry if I missed it!) and I think I can have an attempt at this one without a translator, maybe...

ο παππους μου ειναι απο την Ελλαδα

Μιλας αλλη γλωσσα; (used translator for this, hope it's right)

Native English speaker, learning Spanish & Greek

O.Zoe
Greece

Re: [game] Questions & Answers

Post by O.Zoe »

η γατα wrote: Tue Apr 05, 2022 8:21 am

Μιλας αλλη γλωσσα;

Μιλάω αγγλικά και μαθαίνω ιταλικά και γερμανικά. Το προηγούμενο καλοκαίρι ξεκίνησα και το τούρκικο δεντράκι, από περιέργεια, και μου άρεσε πολύ!

Ποια είναι τα χόμπι σου;


---

Τζιλιαν wrote:

Έχετε έρθει ποτέ στην Ελλάδα;

Just in case someone is interested, "Έχετε έρθει ποτέ στην Ελλάδα;" means "Have you ever come to Greece?". One would say it if they were in Greece the moment they asked about it. On the other hand, "Έχετε πάει ποτέ στην Ελλάδα;" means "Have you ever been[/gone] to Greece?". That would be said by someone who was not in Greece at that moment.

🇬🇷 N :gb: C1 :de: B1 :it: A1

User avatar
Artemis
Norway

Re: [game] Questions & Answers

Post by Artemis »

Μπρράβο σου, Ζωή!

Αν και είστε γειτονές, τα τουρκικά είναι πολύ διαφορετικά από τα ελληνικά! Εδώ στην Νορβηγία, οι γείτονές μάς ομιλούν σχεδόν την ίδια γλώσσα με εμάς.

Ένα από τα χόμπι μου είναι το πλέξιμο. Έχω σχεδόν τελειώσει μία μεγάλη πολύχρωμη κουβέρτα! (Ήθελα να ανεβάσω μία φωτογραφία, αλλά το αρχείο είναι πολύ μεγάλο :? )

Πώς είναι ο καιρός και οι θερμοκρασίες τώρα εκεί πού είσαι;

Native Norwegian, comfortable in English (C1), learning Greek (A2-B1), know some German and a little Spanish

Hafizen
United States of America

Re: [game] Questions & Answers

Post by Hafizen »

Πώς είναι ο καιρός και οι θερμοκρασίες τώρα εκεί πού είσαι;

Ο καιρός εδώ είναι καλός, λίγο ζεστός. Η ψηλή θερμοκρασία σήμερα θα είναι 24’C βαθμούς.

Στην ποια χώρα ζείτε και εργάζεστε;

(Please correct my language errors)

User avatar
Meli578588
Italy

Re: [game] Questions & Answers

Post by Meli578588 »

Καλό Πάσχα :)

O.Zoe
Greece

Re: [game] Questions & Answers

Post by O.Zoe »

Hafizen wrote:

Σε ποια χώρα ζείτε και εργάζεστε;

Για την ώρα ζω στην Ελλάδα, αλλά πιθανότατα να μεταναστεύσω σε κανένα χρόνο.

Μπορείς να περιγράψεις πώς πέρασες σήμερα τη μέρα σου;


---

Artemis: Μπρράβο σου, Ζωή!

Αν και είστε γειτονές, τα τουρκικά είναι πολύ διαφορετικά από τα ελληνικά! Εδώ στην Νορβηγία, οι γείτονές μάς ομιλούν σχεδόν την ίδια γλώσσα με εμάς.

Ένα από τα χόμπι μου είναι το πλέξιμο. Έχω σχεδόν τελειώσει μία μεγάλη πολύχρωμη κουβέρτα! (Ήθελα να ανεβάσω μία φωτογραφία, αλλά το αρχείο είναι πολύ μεγάλο :? )

Πώς είναι ο καιρός και οι θερμοκρασίες τώρα εκεί πού είσαι;
+++
Μπράβο σου, Ζωή!

Αν και είστε γείτονες, τα τουρκικά είναι πολύ διαφορετικά από τα ελληνικά! Εδώ στη Νορβηγία, οι γείτονές μας μιλούν σχεδόν την ίδια γλώσσα με εμάς. {"ομιλούν" is not wrong, but it sounds quite archaic/formal.}

Ένα από τα χόμπι μου είναι το πλέξιμο. Έχω σχεδόν τελειώσει μία μεγάλη πολύχρωμη κουβέρτα! (Ήθελα να ανεβάσω μία φωτογραφία, αλλά το αρχείο είναι πολύ μεγάλο :? )

Πώς είναι ο καιρός και οι θερμοκρασίες τώρα εκεί που είσαι;

I know that most of what I corrected above were typos, but I did it for beginners who might not know yet. : )

---

Hafizen: Ο καιρός εδώ είναι καλός, λίγο ζεστός. Η ψηλή θερμοκρασία σήμερα θα είναι 24’C βαθμούς.

Στην ποια χώρα ζείτε και εργάζεστε;
+++
Ο καιρός εδώ είναι καλός, λίγο ζεστός. Η μέγιστη θερμοκρασία σήμερα θα είναι 24 βαθμοί Κελσίου. {You could also write "24℃". It is spoken as the full form I wrote.}

Σε ποια χώρα ζείτε και εργάζεστε;

---

Meli578588 wrote:

Καλό Πάσχα :)

Χριστός Ανέστη! :)

🇬🇷 N :gb: C1 :de: B1 :it: A1

Cifi

Re: [game] Questions & Answers

Post by Cifi »

Now I feel prepared to write my first question:

Είσαι από τιν Ελλάδα;

Native: :de: Intermediate: :uk: Lower intermediate: :es: Beginner: :fr: Absolute beginner: 🇬🇷
(If there are errors in what I'm writing in either language, please do correct me - I'll never take it as offense or something like that.)

Post Reply

Return to “Greek”