Dear anyone,
Your duolingo forum registration isn't automaticaly transferred to duome forum so in order to join duome forums you need to register with your existing or any other username and email; in any case it's advised that you choose a new password for the forum.
~ Duome Team

Czym różnią się "when", "while" i "during"?

User avatar
Stasia
Poland

Czym różnią się "when", "while" i "during"?

Post by Stasia »

Skopiowane z forum Duolingo: https://forum.duolingo.com/comment/3286130
Autor: br0d4

When

Jest stosowane ze zdaniem podrzędnym (np. zaimek z czasownikiem) albo czasownikiem w formie -ing i wiąże ze sobą logicznie 2 wydarzenia. Jest stosowane:

  • Gdy jedna rzecz dzieje się lub może się stać zawsze gdy następuje inna - można wówczas zastosować albo "when" albo "whenever". Może to być stosowane jako określenie zwyczaju, albo 0-go lub 1-go okresu warunkowego. To właśnie przypadek tego zdania:

    • He reads the newspaper when/whenever he eats breakfast. - On (zawsze/zwykle) czyta gazetę kiedy je śniadanie.

    • He calls the doctor when/whenever he has a question. - (Zawsze) kiedy ma on jakieś pytanie, dzwoni do lekarza.

    • I like to visit castles, when/whenever I am on a holiday. - Kiedy jestem na wakacjach, lubię odwiedzać zamki.

  • Gdy jedno wydarzenie (trwające przez krótki czas) następuje zaraz po innym wydarzeniu i zazwyczaj oba są wyrażane czasem Simple Present lub Simple Past, przy czym jedno jest skutkiem drugiego:

    • I picked up the phone when it rang. - Odebrałem telefon kiedy zadzwonił.

    • When I get home, I take off my shoes. - Kiedy przychodzę do domu, zdejmuję buty.

  • Aby określić specyficzny moment (wiek czy okres życia) w czyjejś przeszłości, w którym coś się stało lub działo.

    • When I was a child, we lived in France. - Kiedy byłem dzieckiem, mieszkaliśmy we Francji.

    • I got my driving licence when I was 16. - Zdobyłem prawo jazdy kiedy miałem 16 lat.

  • Kiedy następuje jakieś wydarzenie, podczas gdy coś się dzieje. Jeśli krótsze wydarzenie jest w zdaniu wymienione pierwsze, to można zastosować "when" lub "while". Jeśli jednak zamienimy kolejność i czynność ciągła jest wymieniona jako pierwsza - można zastosować tylko "when":

    • He called when/while I was sleeping - Zadzwonił, kiedy ja spałem.

    • I was sleeping when he called. - Spałem, kiedy on zadzwonił.

  • Gdybyśmy ze spójnikiem "while" czynność ciągłą wymienili jako pierwszą, oznaczałoby to, że druga czynność musi być natychmiast przerwana po ustaniu czynności ciągłej:

    • We read books when/while it rains. - Czytamy książki kiedy pada deszcz.

    • When it rains, we read books. - Kiedy pada deszcz, czytamy książki (ale możemy również czytać gdy nie pada).

    • While it rains, we read books. - Kiedy pada deszcz, czytamy książki (ale po ustaniu deszczu natychmiast musimy przestać czytać i nie czytamy, gdy deszcz nie pada).

While

Jest stosowane ze zdaniem podrzędnym (np. zaimek z czasownikiem) albo czasownikiem w formie -ing i ma podwójne znaczenie:

  1. W przypdku relacji czasowych

    • Kiedy następuje jakieś wydarzenie, podczas gdy coś innego dzieje się już przez jakiś czas.

      • He called while I was sleeping - Zadzwonił, kiedy ja spałem.

    • Stosujemy gdy dwie dłużej trwające czynności (zazwyczaj wyrażane czasem Present Continuous) trwają w tym samym czasie, ale jedna nie wynika z drugiej, a jedynie dzieją się w tym samym czasie

      • I am writing a letter while my wife is reading a book. - Piszę list, podczas gdy moja żona czyta gazetę.

  2. W przypadku relacji logicznych, w odniesieniu do kontrastów występujących między rzeczami, faktami lub działaniami. W tym znaczeniu może być stosowane zamiennie z "whereas" lub "although".

    • I like pears while/whereas/although she likes plums. - Ja lubię gruszki, podczas gdy ona lubi śliwki lub Ja lubię gruszki, natomiast ona lubi śliwki.


During

Jest stosowane z rzeczownikami nazywającymi jakieś dłużej trwające działania lub czynności.

  • During school days, my cousins often come to stay with us at our home. - W szkolnych latach (dniach), moi kuzyni często przychodzili i zostawali w naszym domu.

  • Students are not allowed to use cell phones during class. - Uczniom nie wolno używać telefonów podczas lekcji.

  • I met him during my visit to London. - Spotkałem go podczas mojej wizyty w Londynie.

Native: :poland:; Fluent: :es:, :us:; Getting there: Image; Intermediate: :fr:; Beginner: :ukraine:

Return to “Język”