Dear anyone,
Your duolingo forum registration isn't automaticaly transferred to duome forum so in order to join duome forums you need to register with your existing or any other username and email; in any case it's advised that you choose a new password for the forum.
~ Duome Team

"They" to też liczba mnoga od "it", nie tylko od "he" i "she"

User avatar
Stasia
Poland

"They" to też liczba mnoga od "it", nie tylko od "he" i "she"

Post by Stasia »

Skopiowane z forum Duolingo: https://forum.duolingo.com/comment/16743237
Autor: br0d4

W języku polskim zaimka "to" można użyć zarówno do pojedynczego przedmiotu [to jest mój garnitur], jak i mnogich przedmiotów [to są moje garnitury]. Innymi słowy: w języku polskim zaimek liczby mnogiej "te" jest w niektórych typach zdań zastępowany zaimkiem liczby pojedynczej "to".

W języku angielskim jest to zupełnie wykluczone: jeśli wiemy, że czegoś jest większa ilość, musimy w języku angielskim użyć zaimka w liczbie mnogiej - np. they / these / those.

Z kolei w j. polskim dość dużą wagę przykłada się do tego czy chodzi o osobę, czy o przedmiot - stąd w języku polskim funkcjonuje duża ilość różnych zaimków osobowych i nieosobowych. Natomiast w języku angielskim osobowość lub nieosobowość przedmiotu rozmowy, a nawet płeć są traktowane z pewną nonszalancją - i o ile w liczbie pojedynczej się je rozróżnia, o tyle liczba mnoga zaimków he, she i it jest taka sama: they. Zaimka they użyjemy zatem w liczbie mnogiej tam, gdzie w liczbie pojedynczej byłby użyty którykolwiek z zaimków he, she lub it:

  • Is it your suit? - Yes, it is mine. --- Czy to twój garnitur? - Tak to (jest) mój

  • Are they your suits? - Yes, they are mine. --- Czy to twoje garnitury? - Tak te (są) moje.

  • Is he your brother - Yes, he is. --- Czy on jest twoim bratem? - Tak, on jest.

  • Are they your brothers - Yes, they are. --- Czy oni są twoimi bratćmi? - Tak, oni są.

Zaimka "they" użyjemy do prostego potwierdzenia czy zaprzeczenia. Natomiast jeśli coś jest wskazywane (wskazywane dosłownie, np. palcem - albo wskazywane przez kontekst zdania) - użyjemy raczej zaimków this (ten/ta/to) lub that (tamten/tamta/tamto), a w liczbie mnogiej odpowiednio these (te/ci) lub those (tamte/tamci):

  • Is this your suit? - Yes, this one is mine. --- Czy to twój garnitur? - Tak, ten jest mój.

  • Are these your suits? - Yes, these are mine, but those are my brother's. --- Czy to są twoje garnitury? - Tak, te są moje, ale tamte są mojego brata.

Jeszcze jedna uwaga: zakres używania polskich zaimków ten - tamten różni się od zakresu używania angielskich zaimków this - that. Bardzo często tam gdzie po angielsku jest użyty zaimek "that" - po polsku nie będzie wcale użyty zaimek "tamto" - tylko też "to", ale wyjaśnienie tego zjawiska to materiał na oddzielny wpis: "Tłumaczenie zaimków ten, ów, tamten" https://www.duolingo.com/comment/13137486

Native: :poland:; Fluent: :es:, :us:; Getting there: Image; Intermediate: :fr:; Beginner: :ukraine:

Return to “Język”