Dear anyone,
Your duolingo forum registration isn't automaticaly transferred to duome forum so in order to join duome forums you need to register with your existing or any other username and email; in any case it's advised that you choose a new password for the forum.
~ Duome Team

Jaka jest różnica między "it" a "this"?

User avatar
Stasia
Poland

Jaka jest różnica między "it" a "this"?

Post by Stasia »

Skopiowane z forum Duolingo: https://forum.duolingo.com/comment/2776 ... d=32066064
Autor: br0d4

Słowo "it"

Słowo "it" to zaimek w 3-ciej osobie liczby pojedynczej (ale nie zaimek wskazujący!).

Słowo "it" jest używane przede wszystkim do zastępowania w zdaniu rzeczowników w rodzaju nijakim, czyli zwierząt i przedmiotów. Może jednak również służyć do identyfikacji osoby (czyli nie do przedstawiania kogoś). Można też "it" użyć jako podmiot zdania, w którym dopełnieniem jest osoba o której mowa. Słowo "it" jest stosowane też do mówienia o rzeczach abstrakcyjnych oraz jako podmiot zastępczy w zdaniach, które nie mają podmiotu właściwego, np. gdy nie można wskazać osoby czy przedmiotu wykonującego daną czynność, oraz gdy mowa np. o pogodzie, czasie, odległości. Może też podkreślać jakąś część wypowiedzi, dobitniej na nią wskazując. W tych zastosowaniach, na język polski często "it" w ogóle się nie tłumaczy.

  • The waiter brought a tray with two glasses on it. = Kelner przyniósł tackę z dwiema szklankami (na niej).

  • My dog is sick. I took it to the vet. = Mój pies jest chory. Zabrałem go do weterynarza.

  • Who is calling you? -- It is my mother. = Kto do Ciebie dzwoni? -- To moja matka.

  • It is raining. = Pada.

  • It is important to learn about history. = Ważne jest uczenie się historii.

  • What time is it? -- It is half past nine. = Która jest godzina? -- Jest 9:30.

  • It is the child who becomes a victim. = Właśnie dziecko staje się ofiarą.


Słowo "this" (i podobne słowa "that", "these" i "those")

Słowo "this" to zaimek wskazujący i przymiotnik wskazujący. Jako zaimek jest stosowany samodzielnie, jako przymiotnik - poprzedza rzeczownik, wskazując na niego (to ten, o którym mowa).

Słowo "this" służy do dobitnego wskazania na jakiś przedmiot lub osobę. Dotyczy czegoś co jest blisko, w zasięgu rąk mówiącego - tak, że może to wskazać palcem i dotknąć ręką. Jeśli jest użyte w pierwszym zdaniu wypowiedzi, to znaczy, że jest właśnie tak blisko osoby mówiącej to zdanie, że mówiący wskazuje na ten przedmiot. Użyte w drugim zdaniu, może się odnosić do czegoś, o czym była mowa w poprzednim zdaniu (lub pierwszej części zdania złożonego). Może być używane z rzeczownikami męskimi, żeńskimi i nijakimi (nieożywionymi). Jest stosowany do prezentowania czegoś czy przedstawiania kogoś. Nie może być stosowany do mówienia o rzeczach abstrakcyjnych (pogoda, czas, odległość).

  • This is the book I told you about. = To jest ta książka, o której Ci mówiłem.

  • Is this yours? (pokazując palcem) = Czy to jest twoje?

  • You are late. This is unacceptable! = Spóźniłeś się. To jest niedopuszczalne!

  • This is my mother. (pokazując osobę lub jej zdjęcie) = To jest moja matka.

  • This book is very interesting. = Ta książka jest bardzo interesująca.

Przy okazji, jest różnica pomiędzy angielskim "this" a polskim "ten":

Native: :poland:; Fluent: :es:, :us:; Getting there: Image; Intermediate: :fr:; Beginner: :ukraine:

Return to “Język”