Dear anyone,
Your duolingo forum registration isn't automaticaly transferred to duome forum so in order to join duome forums you need to register with your existing or any other username and email; in any case it's advised that you choose a new password for the forum.
~ Duome Team

Pozycja przysłówka "also" w zdaniu

User avatar
Stasia
Poland

Pozycja przysłówka "also" w zdaniu

Post by Stasia »

Skopiowane z forum Duolingo: https://forum.duolingo.com/comment/2449 ... d=32053646
Autor: Br0d4

Kolejność słów w "We are eating also a root" jest błędna: w języku angielskim nie wolno umieszczać przysłówka pomiędzy orzeczeniem (czasownikiem) a jego dopełnieniem (rzeczownikiem, do którego się odnosi orzeczenie) - wyjątek jest wymieniony poniżej.

Przysłówek "also" powinien być umieszczany:

  • Jeśli w zdaniu jest czasownik posiłkowy, to pomiędzy czasownikiem posiłkowym a głównym:

    • "I have also been in Barcelona" = Byłem również w Barcelonie

  • Jeśli w zdaniu jest więcej niż 1 czasownik posiłkowy, to "also" umieszczamy po pierwszym z nich:

    • "We will also be learning about healthy eating." = Będziemy się również uczyć o zdrowym żywieniu.

  • Przed czasownikami innymi niż "to be":

    • "They also helped out." = Oni również pomogli.

    • "He's a comedian who also does magic." = Jest on komediantem który także praktykuje magię.

  • Po czasowniku "to be" - to właśnie jest wyjątek:

    • "I was hungry. I was also tired." = Byłem głodny. Byłem również zmęczony.

    • "My girlfriend is also named Helen." = Moja dziewczyna też ma na imię Helen.

  • W niektórych przypadkach można "also" przenieść na koniec zdania:

    • " Since you're having another cup of coffee, I'll have one also." = Skoro ty pijesz kolejną filiżankę kawy, ja wypiję również.

    • "Chris came from England. Martin also." = Chris pochodzi z Anglii. Martin podobnie.

  • Podręczniki gramatyki generalnie zakazują umieszczania "also" na początku zdania, a w razie takiej konieczności zalecają zastosowania zamiast "also" przysłówków "furthermore" lub "moreover". W mowie potocznej zdarza się jednak umieszczać "also" na początku zdania, jeśli jest ono zdaniem podrzędnym lub kolejnym zdaniem w dłuższej wypowiedzi:

    • "She is very intelligent. Also, she is gorgeous." = Ona jest bardzo inteligentna. Jest również przepiękna.

Native: :poland:; Fluent: :es:, :us:; Getting there: Image; Intermediate: :fr:; Beginner: :ukraine:

Return to “Język”