Dear anyone,
Your duolingo forum registration isn't automaticaly transferred to duome forum so in order to join duome forums you need to register with your existing or any other username and email; in any case it's advised that you choose a new password for the forum.
~ Duome Team

Różnica między "was" a "were"

User avatar
Stasia
Poland

Różnica między "was" a "were"

Post by Stasia »

Skopiowane z forum Duolingo: https://forum.duolingo.com/comment/33309330
Autor: br0d4

Simple Past

Czasownik "to be" w czasie przeszłym ma następujące formy:

liczba pojedyncza liczba mnoga
I was We were
You were You were
He/She/It was They were

Jeśli zatem mówimy o faktach z przeszłości, powiemy:

  • I was a nice boy when I was a child - Byłem miłem chłopcem, kiedy byłem dzieckiem.

  • Jane was happy when she visided her mother - Jane była szczęśliwa kiedy odwiedzała swoją matkę.

  • The world was different when we were young. - Świat był inny kiedy byliśmy młodzi.

Tryb łączący (Subjunctive mood)

Formę "were" stosujemy ze wszystkimi osobami w trybie łączącym, a więc kiedy mówimy o czymś nierealistycznym w zdaniach w 2-im i 3-cim okresie warunkowym.

  • If I were you, I wouldn’t buy these shoes. - Gdybym był tobą, nie kupowałbym tych butów. (2-gi okres warunkowy - sytuacja niemożliwa w teraźniejszości)

  • I wouldn't let him in if I were home that time. - Nie wpuściłbym go do domu, gdybyn był wtedy w domu (3-ci okres warunkowy - sytuacja z przeszłości, która już się wydarzyła i nie można jej zmienić)

Tryb łączący stosowany jest również przy wyrażaniu nierealistycznych życzeń:

  • I wish I were home now. - Chciałbym być teraz w domu (ale nie jestem).

Native: :poland:; Fluent: :es:, :us:; Getting there: Image; Intermediate: :fr:; Beginner: :ukraine:

Return to “Język”