Dear anyone,
Your duolingo forum registration isn't automaticaly transferred to duome forum so in order to join duome forums you need to register with your existing or any other username and email; in any case it's advised that you choose a new password for the forum.
~ Duome Team

Podstawowe zasady stosowania przedimków "a/an" i "the"

User avatar
dawidSmith
Poland

Podstawowe zasady stosowania przedimków "a/an" i "the"

Post by dawidSmith »

Zasadniczo wcale nie chodzi o to, że "the" zawsze musi być na początku zdania. Podstawowe zasady stosowania przedimków są we wskazówkach do tematu "Podstawy 1".

Bardziej szczegółowo: chodzi o to, że w języku angielskim każdy rzeczownik w zdaniu jest albo "nieokreślony", albo "określony".

A. Nieokreślony rzeczownik

Nie wiadomo jaki (nic o nim nie wiemy poza tym że istnieje lub właśnie nie istnieje) - albo dowolny z wielu (np. jakieś dowolne jabłko z koszyka), albo wprawdzie wiemy jaki, ale w całej wielozdaniowej wypowiedzi wspominamy o nim pierwszy raz. W takim wypadku:

1. W liczbie pojedynczej

  • Jeśli rzeczownik jest policzalny (da się go zliczyć na sztuki: jabłka, ludzie, domy, konie) - musi mieć przedimek nieokreślony "a"/"an" ("an" przed wyrazami których wymowa - to ważne, że nie pisownia, tylko wymowa - zaczyna się samogłoską). W sensie semantycznym przedimek a/an jest tożsamy z informacją, że dany przedmiot jest "jeden" i że jest "jakiś", niedookreślony - i tak właśnie może być często tłumaczony: zależnie od kontekstu "jeden/jedna/jedno" lub "jakiś/jakaś/jakieś".

  • Jeśli rzeczownik jest niepoliczalny (można go wymierzyć tylko jakąś jednostka miary, np. mięso, cukier, woda - musi mieć przedimek "zerowy" - czyli brak przedimka. Czasem zamiast przedimka zerowego stosuje się słówko "some" (trochę) - np. "I want some water" (chcę troche wody).

  • Czasem jednak się zdarza, że rzeczowniki niepoliczalne mają jednak przedimek "a" - wówczas jest to pewien skrót myślowy, oznaczający "zwyczajną porcję tego czegoś" - np. "a tea" = "a cup of tea" (= filiżanka herbaty). Uwaga! w kursie Duolingo taki skrót myślowy jest dopuszczalny tylko wtedy, gdy jest on jednocześnie ustalonym zwrotem w języku angielskim, więc nie należy go stosować zbyt pochopnie.



2. W liczbie mnogiej

  • Zarówno rzeczowniki policzalne jak i niepoliczalne, jeśli nie są konkretnie określone, w liczbie mnogiej mają "zerowy" przedimek, czyli czyli brak przed nimi przedimka.



B. Określony, konkretny rzeczownik

Wiadomo o jaki rzeczownik chodzi, tj. jest to przedmiotem ogólnej wiedzy (np. w przypadku nazw własnych), albo chodzi o ten rzeczownik, o którym już wcześniej była mowa (wówczas miał on jeszcze przedimek "a"/"an", ale już teraz jest to właśnie ten o którym mówimy).

  • Określony, konkretny rzeczownik, niezależnie od tego czy jest w liczbie pojedynczej czy mnogiej, czy jest policzalny czy niepoliczalny - ma przedimek "the" Przedimek "the" zawsze jednak oznacza konkretny, możliwy do dotknięcia/pokazania palcem egzemplarz lub grupę przedmiotów.



C. Rzeczowniki abstrakcyjne i pojęcia ogólne

W przypadku gdy mówimy o czymś określonym, ale niemożliwym do uchwycenia - są to tak zwane rzeczowniki abstrakcyjne, czyli określające rzeczy niematerialne, których nie można dotknąć, posmakować, poczuć - szczególnie takie, które mogą mieć różne znaczenie dla różnych ludzi: emocje, uczucia, stany, pojęcia, cechy, idee, przymioty, wydarzenia, uroczystości. Przed nimi, zamiast przedimka "the" również stosujemy "zerowy" przedimek, czyli brak przedimka. Również w wypadku twierdzeń ogólnych, dotyczących "każdego egzemplarza" stosujemy "zerowy" przedimek. Jest tak między innymi gdy chodzi o:

  • rzecz abstrakcyjną, np. "liberty" - wolność; "mathematics" - matematyka;

  • informacje ogólne, np. "people are strange" - ludzie (wszyscy) są dziwni



D. Rzeczowniki unikalne

Nie stosuje się przedimka "the" również w wypadku niektórych rzeczowników określających unikalne obiekty, snanowiące jedną całość takie jak:

  • Nazwy własne, imiona, nazwiska, dni tygodnia i miesięcy

  • Nazwy geograficzne (większość nazw państw i miast; kontynenty, wyspy, małe zatoki (bay), jeziora, góry)

  • Nazwy świąt i uroczystości

  • Nazwy firm, uczelni, instytucji

  • Nazwy języków

  • Nazwy dyscyplin sportowych



Jednak przedimkiem "the" są poprzedzone nazwy krajów federacyjnych, np. The United States of America, archipelagów wysp (w odróżnieniu od pojedynczych wysp), nazwy pojezierz (w odróżnieniu od pojedynczych jezior), łańcuchów gór, niektórych wielkich rzek, dużych zatok (gulf), pustyń, lasów, półwyspów, rozległych obszarów geograficznych (The East), mórz i oceanów, obiektów geometrycznych na mapach (the pole, the equator).

Przykłady

Tabelkę (po angielsku) z rozpisanymi kategoriami rzeczowników, przy których stosujemy (lub nie stosujemy) określone przedimki można znaleźć

Uwaga

Powyższe zasady są jednak dość ogólne. Do nich jest jeszcze wiele zasad szczegółowych i wiele jest wyjątków. Podręcznik gramatyki zajmujący się wyłącznie drobiazgowo rozpisanymi zasadami stosowania przedimków liczy ponad 200 stron drukiem.

To jest tylko kopia!!! Autorem jest https://www.duolingo.com/profile/br0d4

Return to “Język”