Dear anyone,
Your duolingo forum registration isn't automaticaly transferred to duome forum so in order to join duome forums you need to register with your existing or any other username and email; in any case it's advised that you choose a new password for the forum.
~ Duome Team

Spójniki

User avatar
Stasia
Poland

Spójniki

Post by Stasia »

Skopiowane z Ś.P. forum Duolingo: https://forum.duolingo.com/comment/26551536
Autor: anonim ("deactivated user", czyli ktoś kto skasował swoje konto)

Spójniki występują w zdaniach złożonych, aby połączyć dwa zdania, równoważniki zdania lub wyrażenia w spójną całość. Spójniki dzielą się na współrzędne i podrzędne, które odpowiednio łączą dwa zdania współrzędnę lub podrzędno-nadrzędne.

  1. And

  2. If

  3. Because

  4. Or

  5. But

  6. When

  7. While

  8. Whenever

  9. That

1. And – i, a

Zazwyczaj and tłumaczy się jako i, ale jest możliwe przetłumaczenie jako a w języku polskim. Dzieje się tak wtedy, kiedy zmienia się podmiot drugiego zdania współrzędnego lub dwa zdania podrzędne są przeciwstawne: I write novels and short stories. – Ja piszę powieści i opowiadania.

He loves cats and I love dogs. – On kocha koty, a ja kocham psy.

Paul was cooking and I was reading. – Paul gotował, a ja czytałam.

My assistant edits, prints, and sometimes sends the documents. – Mój asystent edytuje, drukuje, a czasem też wysyła dokumenty.

Przy wyliczeniach kilku rzeczy/czynności, przed wymienieniem ostatniej poprzedzonej and, w języku angielskim można postawić przecinek. Jest to tzw. Oxford comma.

I bought rice, pasta, and tomatoes. – Kupiłam ryż, makaron i pomidory.

2. If – Jeśli, jeżeli, jak

If you want this apple, take it. – Jeśli/jeżeli/jak chcesz to jabłko, weź je.

Do it if you want. – Zrób to jeśli/jeżeli chcesz.

Po if nie używa się czasu przyszłego z użyciem will, jedynie struktury teraźniejsze i przeszłe. Znaczenia czasu przyszłego używa się za pomocą struktur, które mogą być użyte w odniesieniu do przyszłości, np. Present Continuous, Present Simple, czy be going to.

If you’re going there tomorrow, I’m going, too. – Jeśli/jeżeli/jak ty idziesz tam jutro, to ja też idę.

If tłumaczy sie również jako czy w zdaniach podrzędnych. Takie samo znaczenie ma spójnik whether: Tell me if it’s raining. – Powiedz mi, czy pada.

I don’t know if it’s true. – Nie wiem, czy to prawda.

Tell me the truth whether you want to or not. – Powiedz mi prawdę, czy tego chcesz, czy nie.

3. Because – ponieważ, bo, dlatego, że

Przed because nie stawiamy przecinka:

I am excited because I got into university! – Jestem podekscytowana, ponieważ dostałam się na uniwersytet! I listen because you speak! – Słucham, ponieważ ty mówisz.

Samo użycie because jako odpowiedź na pytanie może oznaczać Bo tak lub Bo nie. Jednak, tak jak jego polskie odpowiedniki, użycie go w takim kontekście jest nieformalne i dość niegrzeczne:

Why did you do this? – Because. – Dlaczego to zrobiłeś? – Bo tak.

Why didn’t you call me? – Because. – Dlaczego do mnie nie zadzwoniłaś? – Bo nie.

4. Or – Lub, czy, albo

Do you want this apple or that one? – Chcesz to jabłko czy tamto?

Be quiet or you won’t get your presents. – Bądź cicho lub/albo nie dostaniesz swoich prezentów.

Are you a vegetarian or not. – Jesteś wegetarianinem/wegetarianką czy nie?

We can go dancing or ice-skating. – Możemy (iść) potańczyć lub/albo pojeździć na łyżwach.

5. But – lecz, ale, tylko, a, tylko że, jednak, jednakże, oprócz

Przed but nie stawiamy przecinka:

I like tea but I love coffee. – Lubię herbatę, ale/lecz kawę uwielbiam.

She loves nobody but herself. – Nie kocha nikogo oprócz siebie.

I proposed but she said „no”. – Oświadczyłem się, ale/lecz ona powiedziała “nie”.

We wanted to go swimming but it was too cold. – Chcieliśmy popływać, ale/lecz było zbyt zimno.

She loves nobody but herself. – Nie kocha nikogo oprócz siebie.

I proposed but she said „no”. – Oświadczyłem się, ale/lecz ona powiedziała “nie”.

But przed wykrzyknieniem może znaczyć ale, ależ:

But it wasn’t me! – Ale to nie byłem ja!

But it’s true! – Ale/Ależ to prawda!

Wyrażenie but for tłumaczy się jako gdyby nie:

But for your support, I wouldn’t be here today. – Gdyby nie twoje wsparcie, nie byłoby mnie tu dzisiaj.

6. When – kiedy, gdy, jak, w czasie gdy/kiedy, podczas gdy/kiedy, wtedy kiedy/gdy

When did you meet? – Kiedy się spotkaliście?

When will you grow up? – Kiedy ty dorośniesz?

I saw her when I was waiting in line. – Zobaczyłem ją kiedy/gdy/jak stałem w kolejce.

When it rains, we read books. – Kiedy/gdy/jak pada, czytamy książki.

W zdaniach podrzędnych I warunkowych, po when, tak samo jak po if, nie używa się czasu przyszłego z użyciem will, aby odnieść się do przyszłości:

Call me when you get there. – Zadzwoń do mnie kiedy/jak tam dotrzesz.

When you feel down, you can count on me. – Kiedy/Gdy jesteś/będziesz smutny, możesz na mnie liczyć.

7. While – kiedy, gdy, podczas kiedy/gdy, w czasie kiedy/gdy, wtedy kiedy/gdy, jak, dopóki

While używa się, aby podkreślić równoległość dwóch czynności w czasie:

I was cooking while she was resting. – Ja gotowałem, podczas gdy ona odpoczywała.

I read while I eat. – Czytam kiedy/jak/gdy jem.

I love to sing while I’m driving. – Kocham śpiewać kiedy/gdy/wtedy gdy jadę samochodem.

While jest używane również dla zaznaczenia pewnej różnicy. Wtedy tłumaczy się to jako podczas gdy, gdy, a, natomiast:

He likes cats while she likes dogs. – On lubi koty, podczas gdy ona lubi psy.

I am a soldier while you are a doctor. – Ja jestem żołnierzem, podczas gdy/natomiast/a ty jesteś lekarzem/lekarką.

I love her while she loves him. – Ja kocham ją podczas gdy/a/natomiast ona kocha jego.

8. Whenever – kiedykolwiek, kiedy tylko, gdy tylko, jeśli tylko, kiedy, gdy, ilekroć

Whenever tłumaczy się zazwyczaj jako kiedykolwiek, kiedy tylko: Call me whenever you want. – Zadzwoń do mnie kiedykolwiek/kiedy tylko chcesz.

Whenever she’s around, I don’t know what to do. – Kiedy tylko/ilekroć jest w pobliżu, nie wiem, co robić.

Whenever he speaks, she listens. – Kiedy tylko/ilekroć on mówi, ona słucha.

W znaczeniu zawsze, kiedy używa się always when: Why is it always when I’m with you… until Superman appears? And then you seem to disappear. – Dlaczego zawsze, gdy przebywam z tobą... i pojawia się Superman, a ty znikasz.

All I know is everything went sideways, as always when you’re around. – Wiem tylko, że wszystko poszło nie tak, jak zawsze, kiedy się pojawiasz.

9. That – że / to, że / o tym, że

Pierwsze znaczenie that to że, które łączy zdania nadrzędne z podrzędnym:

Tell her that we love her. – Powiedz jej, że ją kochamy. She knows that you lied. – Ona wie o tym, że skłamałaś/skłamałeś. You know that I love dogs. – Wiesz, że kocham psy.

który / którego / która / którą / które Drugie znaczenie that to wprowadzenie zdań względnych (relative clauses), czyli dokładniejszego opisu osoby lub przedmiotu:

She is the teacher that took us on a trip. – To jest nauczycielka, która zabrała nas na wycieczkę.

The dress that I want is red. – Sukienka, którą chcę, jest czerwona.

We bought him the painting that he wanted. – Kupiliśmy mu (ten) obraz, który chciał.

That jest również zaimkiem wskazującym, oznaczającym tamto.

Native: :poland:; Fluent: :es:, :us:; Getting there: Image; Intermediate: :fr:; Beginner: :ukraine:

Return to “Język”