Dear anyone,
Your duolingo forum registration isn't automaticaly transferred to duome forum so in order to join duome forums you need to register with your existing or any other username and email; in any case it's advised that you choose a new password for the forum.
~ Duome Team

Я вижу тарелку. (en → ru) Topic is solved

sentence bot 🤖

Я вижу тарелку. (en → ru)

Post by sentence bot 🤖 »

Я вижу тарелку.

en: I see a plate.

Duolingo forum topic: https://forum.duolingo.com/comment/12006230

User avatar
Dana_Dany Danuta
Poland

Re: Я вижу тарелку. (en → ru)

Post by Dana_Dany Danuta »

Cześć, [mention]Meli578588[/mention], piszę po polsku, abyś ćwiczyła mój język, hehe :)

Tak, są takie różnice, a mianowicie:

Pierwsze różnice możemy zauważyć, przyglądając się alfabetowi.
W alfabecie ukraińskim, ukształtowanym pod koniec XIX w., w odróżnieniu od rosyjskiego, nie występują litery Ёё, Ъъ, Ыы, Ээ.
Możemy natomiast spotkać Ґґ, Єє, Іі, Її, których z kolei brak w alfabecie rosyjskim. Wiąże się z tym również fakt, że niektóre głoski języka ukraińskiego posiadają nietypową dla języka rosyjskiego wymowę.
Na przykład nieobecna w alfabecie rosyjskim litera „Ї” brzmi mniej więcej jak „ЙИ”, „Ч” wymawiamy bardziej twardo, jak w białoruskim i polskim, а wymawiając „Г”, wydajemy dźwięk gardłowy, szczelinowy.

Native language: 🇵🇱 Duolingo levels

Be smart and write poems. :D

User avatar
LICA98
Finland

Re: Я вижу тарелку. (en → ru)

Post by LICA98 »

Meli578588 wrote: Fri Jan 06, 2023 3:49 am

Are there specific differences between Russian and Ukrainian, please. To help me distinguish .

the best way is usually to look for the letter і (since that's a common letter) and if you see one it's Ukrainian (or some other Cyrillic language that's not Russian)

Dana_Dany Danuta wrote: Fri Jan 06, 2023 9:21 am

Na przykład nieobecna w alfabecie rosyjskim litera „Ї” brzmi mniej więcej jak „ЙИ”, „Ч” wymawiamy bardziej twardo, jak w białoruskim i polskim, а wymawiając „Г”, wydajemy dźwięk gardłowy, szczelinowy.

the йи isn't found in Russian spelling but the sound occurs when an iotated е or я devoices to и, for example "его язык" is pronounced "йиво йизык" :o

User avatar
Dana_Dany Danuta
Poland

Re: Я вижу тарелку. (en → ru)

Post by Dana_Dany Danuta »

[mention]LICA98[/mention], ja o tym doskonale wiem i nie musisz mnie prostować, bo ja pisałam, że litera „Ї” brzmi ( w wymowie) mniej więcej jak „ЙИ” i nie widzę w tym nic dziwnego! :(

Native language: 🇵🇱 Duolingo levels

Be smart and write poems. :D

User avatar
LICA98
Finland

Re: Я вижу тарелку. (en → ru)

Post by LICA98 »

Dana_Dany Danuta wrote: Fri Jan 06, 2023 7:12 pm

@LICA98, ja o tym doskonale wiem i nie musisz mnie prostować, bo ja pisałam, że litera „Ї” brzmi ( w wymowie) mniej więcej jak „ЙИ” i nie widzę w tym nic dziwnego! :(

well you wrote that it's not a typical sound for Russian but it is tho

User avatar
EranBarLev
Israel

Re: Я вижу тарелку. (en → ru)

Post by EranBarLev »

🇮🇱N 🇬🇧C1 🇪🇸B2 🇵🇹B1 🇫🇷B1 🇸🇦A1 🇷🇺A1

Post Reply

Return to “Sentence discussion”